Stiri sportive, scandaluri din sport, Liga I, Primera Division, Premier League, Il Calcio, Ligue I, Bundesliga, Liga 2, handbal, volei, baschet, tenis.

Scoruri Live

marți, 10 martie 2009

Si mai aproape de titlu!

AZ Alkmaar este mai aproape ca niciodata de castigarea Eredivisie. Echipa antrenata de Louis van Gaal a castigat si in ultima etapa, scor 1-0, impotriva celor de la NEC Nijmegen (cei care au eliminat Dinamo din Cupa UEFA in acest sezon). Singurul gol al partidei a fost marcat de K. Jaliens, in minutul `51. Astfel, AZ poate rescrie istoria in campionatul olandez, fiind ultima si totodata prima echipa din 1981 incoace care sa castige acest trofeu, in afara „triunghiului ofensiv" format din Ajax, PSV si Feyenoord. Aflata la 11 puncte in fruntea clasamentului, cu 8 etape inainte de final, se pare ca nimic nu ii mai pot opri pe „alb-rosii” de la un moment unic. Trecand in revista celelalte rezultate din aceasta etapa 26, derby-ul dintre FC Twente si PSV Eindhoven s-a terminat la egalitate, 1-1, echipa lui Steve McLaren egaland in ultimele minute ale jocului prin golgheter-ul Blaise N`Kufo, dupa ce oaspetii deschisesera scorul in minutul ’62, prin tanarul Dzsudzsak. Ajax nu s-a regasit nici in meciul cu ADO den Haag, remizand, 1-1 (Wielaert pentru Ajax (minutul ’60), respectiv Verhoek pentru gazde, in minutul ’63. In concluzie, cu opt etape inainte de final se cam stiu atat viitoarea campioana, AZ Alkmaar, cat si cele 4 echipe ce vor participa in play-off-ul pentru Liga Campionilor, si anume FC Twente, Ajax, PSV si Heerenveen.