Stiri sportive, scandaluri din sport, Liga I, Primera Division, Premier League, Il Calcio, Ligue I, Bundesliga, Liga 2, handbal, volei, baschet, tenis.

Scoruri Live

miercuri, 4 martie 2009

In plasa liderului...

Victorii pe linie pentru trei dintre cele patru componente ale conceptului "Big Four" in incipitul etapei cu numarul 28 in Premier League: Chelsea, Liverpool si Arsenal. Astfel, "albastrii" si "cormoranii" se apropie la 4 puncte de liderul incontestabil, Manchester United, insa diavolii au 2 meciuri mai putin disputate. "Tunarii" stationeaza pe pozitia a cincea, in ciuda victoriei in fata lui West Bromwich Albion, lanterna rosie a campionatului, locul 4 fiind ocupat de Aston Villa, echipa din Birmingham avand 3 puncte avans si de asemenea un meci mai putin disputat. Prezentand succint evenimentele din cele trei meciuri, precizez ca Liverpool a invins cu scorul de 2-0 pe Sunderland, goluri semnate David N'Gog si Y. Benayoun (calaul lui Real Madrid in Champions League), cei doi marcand in minutele '52, respectiv '65. Chelsea a avut unele dificultati in meciul impotriva celor de la Portsmouth, si datorita ploii abundente ce a persistat pe durata intregului meci. Minutul '79 a fost si momentul crucial, ivorianul Drogba fiind cel care a ucis sperantele fanilor lui "Pompey".In fine, pe o vreme inchisa, dar totusi prielnica fotbalului, echipa lui Arsene Wenger a trecut fara probleme de WBA cu scorul de 3-1, toate cele 4 goluri fiind marcate in prima repriza. Pentru Arsenal au punctat Bendtner (minutele '4 si '44) si Toure (minutul '38), respectiv Brunt, in minutul '7.Etapa 28 din Anglia a inceput promitator, cu 7 goluri in primele 3 meciuri. Sa speram ca si restul de 7 dispute vor aduce cat mai multe faze spectaculoase si, desigur, cat mai multe reusite frumoase.