Stiri sportive, scandaluri din sport, Liga I, Primera Division, Premier League, Il Calcio, Ligue I, Bundesliga, Liga 2, handbal, volei, baschet, tenis.

Scoruri Live

vineri, 20 martie 2009

Given o salveaza pe City

De departe cea mai spectaculoasa disputa din optimi a fost cea dintre Aalborg si Manchester City. Desi se parea ca elevii lui Mark Hughes nu vor avea niciun fel de emotie, dupa rezultatul din tur (2-0), micuta echipa daneza a aratat ca prin ambitie, daruire si sacrificiu se poate lupta cot la cot cu echipa care a investit sute de milioane de euro in aceasta vara. Desi nu jucase deloc bine, se parea ca Man City este ca si calificata, insa Shelton si Jakobsen din penalty (minutele '84 si '90) nu au fost de acord cu englezii. S-a ajuns in prelungiri, dar in 30 de minute nu s-a mai inscris. Astfel, castigatoarea urma sa fie desemnata dupa loviturile de departajare. Primul care a marcata fost Jakobsen (Aalborg), urmat de Evans (City). Apoi au izbutit sa inscrie atat Johansson (Aalborg), cat si Elano (City). Given (City) a parat lovitura lui Augustinussen (Aalborg), capitanul danezilor, iar Wright-Phillips (City) a inscris. Nomwhete (Aalborg) a reusit si el, iar Dunne l-a urmat pe african, facandu-se 4-3 pentru englezi. Given a fost eroul serii, reusind sa pareze si lovitura lui Shelton; astfel Manchester City se califica cu scorul general de 2-2 si 5-3 (dldp).